• Szkoła Podstawowa w Racicach posiada długoletnią historię.

Powstała w roku 1899. Uczyły się w niej dzieci z okolicznych wsi, należących wtedy w całości do Niemców. Dlatego też pierwszymi nauczycielami byli Niemcy.

Jak podają źródła, w latach 1923 - 1939 posadę kierownika szkoły objął pan Władysław Kosiaty. W roku 1939 szkoła w Racicach została zlikwidowana. Jej działalność wznowiono po zakończeniu II wojny światowej i wyzwoleniu kraju, w roku 1946. Na stanowisko kierownika powrócił Władysław Kosiaty.

Niestety, po trzech latach szkołę znów zlikwidowano, a powodem był brak środków na jej utrzymanie.

Dzięki staraniom rodziców, władze oświatowe przywróciły działalność szkoły. Tak rozpoczął się długi okres jej funkcjonowania pod nazwą Szkoła Podstawowa w Racicach. W tym okresie działalności  funkcję dyrektora szkoły pełnili:

1950 - 1985    Henryk Zaręba

1985 - 2007    Irena Mądrowska

W roku 2007 historia znów się powtórzyła. Władze gminne zamknęły szkołę z powodu braku środków finansowych i małej liczby uczniów. I tym razem lokalna społeczność nie pozwoliła, aby dzieci z pobliskich wsi zmieniły miejsce nauczania. Powstało Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe "Nasz Dom", dla którego priorytetem było stworzenie szkoły.

I tak, z dniem 1 września 2007 roku swą działalność rozpoczęła Niepubliczna Szkoła Podstawowa. Funkcję dyrektora szkoły pełnił mgr Grzegorz Nawrocki, a od lutego 2013 roku na stanowisko dyrektora został powołany mgr Paweł Śmiłowski.