• Posiłek w szkole i w domu

          • MGOPS w Kruszwicy informuje o możliwości dożywiania dzieci i młodzież w szkołach. Prosimy o zapoznanie się osoby chętne i kontakt z sekretariatem lub Dyrektorem szkoły.

          • Zielona szkoła

          • W dniach 16-20 września uczniowie klasy V i VI wyjechali na pięciodniową wycieczkę do Ośrodka Edukacji Ekologicznej „Wilga” w Górznie koło Brodnicy. Wyjazd był realizowany w ramach projektu „Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione województwa kujawsko-pomorskiego: Lubię tu być… na zielonym!”.

            Uczniowie poszerzali wiedzę o walorach przyrodniczych Brodnickiego i Górznieńsko- Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego, jak również formach ochrony przyrody w Polsce. Zajęcia miały charakter warsztatów, upływały także na grach i zabawach dydaktycznych. Wrażeń moc ….

            Podczas najbliższego spotkania z rodzicami zachęcamy do obejrzenia zdjęć z wyjazdu.

          • Sukces!

          • W czwartek (5 września br.) w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Przysieku odbyła się uroczysta gala podsumowująca konkurs „Ekologiczny edukator szkolny- II edycja 2019”. Konkurs był organizowany przez Urząd Marszałkowski w Toruniu, w ramach projektu „Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione województwa kujawsko-pomorskiego: Lubię tu być… na zielonym”. Podczas gali podsumowano i zaprezentowano prace wykonane przez 64 szkoły podstawowe naszego województwa. Naszym szkolnym Eko-Liderem była Zosia Myśliwa, która zrealizowała w ramach projektu, aż 15 zadań o charakterze proekologicznym, a następnie przygotowała z nich relację w formie pamiętnika. W wielu z tych zadań wzięli udział uczniowie i wychowawcy całej społeczności naszej szkoły. Było pracowicie, ale i ciekawie.

            Upominek za udział w konkursie Zosi wręczyła Pani Małgorzata Walter- Dyrektor Departamentu Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim.

          • Rozpoczęcie roku szkolnego

          • Drodzy Rodzice!

            Serdecznie zapraszamy na uroczystość inauguracji roku szkolnego 2019/2020 w poniedziałek 2 września, która rozpocznie się o godz.8.00 Mszą św. w Polanowicach, a następnie o godz. 9.00 odbędzie się spotkanie w Niepublicznej Szkole im. Z. Ryża w Racicach.

                                                                                   Dyrektor

             

            Rodziców, których dzieci nie będą miały dojazdu do kościoła i szkoły, prosimy o kontakt z panią Karoliną Heymann pod numerem telefonu 726 370 372.

                             

          • Sukces!!!

          • Miesiąc czerwiec był bardzo udany dla młodych piłkarzy z Racic. 9 czerwca w Turnieju o Puchar Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Z. Ryża w Racicach zajęli pierwsze miejsce. W zawodach tych wystąpiły drużyny z Gniewkowa, Inowrocławia, Kruszwicy i Racic.  W ramach Kruszwickich Dni Sportu zwyciężyli w VII Turnieju im. Z. Ryża chłopców szkół podstawowych klas IV-VII  (najlepszy zawodnikiem został Kacper Kornacki) oraz Turnieju mini piłki nożnej chłopców klas I-III (najlepszym zawodnikiem został Kornel Ruszkiewicz). Dnia 22 czerwca zwyciężyli w bardzo mocno obsadzonym (8 drużyn ze Strzelna, Inowrocławia, Gniewkowa, Kołudy, Kruszwicy) Turnieju o Puchar Starosty Mogileńskiego w Strzelnie (królem strzelców tego turnieju został Stanisław Mazurczak). W ostatnim czerwcowym turnieju o Puchar Starosty Inowrocławskiego zawodnicy z rocznika 2008 i mł. zajęli III miejsce.

            Gratulujemy sukcesów !!!

          • „Łowiectwo- tak, kłusownictwo- nie”

          • W dniu 10 czerwca br. w naszej szkole gościliśmy Panią Aleksandrę Szulc- Przewodnicząca Komisji Kultury i Promocji Łowiectwa z Polskiego Związku Łowiectwa w Bydgoszczy , a także Państwa Karolinę i Macieja Imańskich z Koła Łowieckiego nr 49 „Piast” z Kruszwicy. Spotkanie miało charakter zajęć edukacyjnych pod hasłem „Łowiectwo- tak, kłusownictwo- nie”.  Zajęcia zostały zaplanowane w ramach projektu Eko- Lider 2019 dla klasy V, jednak w swojej uprzejmości prowadzący zgodzili się je przeprowadzić także dla klasy IV. Nasi goście poprowadzili je tak ciekawie, że uczniowie, choć rozbrzmiał dzwonek obwieszczający przerwę- nie opuścili sali lekcyjnej, a zadawali kolejne pytania dotyczące łowiectwa. Wzbogaciliśmy się dziś o wiedzę dotyczącą znaczenia myślistwa, a także tradycji i obrzędów podczas polowań. Zostaliśmy obdarowani wieloma nagrodami i pomocami dydaktycznymiJ.

            Po dzisiejszych zajęciach ze zrozumieniem i uznaniem możemy powiedzieć: Darz Bór!

          • „Jesteśmy EKO- KREATYWNI- drugie życie odpadów”

          • W dniu 27 maja br. klasa IV i VI wyjechały na jednodniową wycieczkę do Ośrodka Edukacji Ekologicznej „Rysiówka” na półwyspie Potrzymiech. Wyjazd był nagrodą za zwycięstwo klasy IV w konkursie szkolnym „Jesteśmy EKO- KREATYWNI- drugie życie odpadów” oraz klasy VI w konkursie „Listy do Ziemi”. Tematem przewodnim wyjazdu były formy ochrony przyrody na terenie Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. Zajęcia prowadziła Pani Dorota Sajbor- Zielony Edukator Parku.

          • Pozdrowienia z Zakopanego

          • W dniach 20-23 maja uczniowie klas VI-VIII wyjechali na wycieczkę do stolicy polskich Tatr – Zakopanego. Pierwszy dzień upłynął na zabawie w jednym z największych w Europie parków rozrywki ENERGYLANDII w Zatorze. Pełni wrażeń w godzinach wieczornych przyjechaliśmy do Zakopanego. Następne dni to piesze wycieczki z przewodnikiem w górach. Maszerowaliśmy z Kuźnic przez Kalatówki do Doliny Kondratowej, a następnego dnia wyruszyliśmy  z Wierchu Porońca na Rusinową Polanę, zwiedziliśmy sanktuarium NMP królowej Tatr w Wiktorówkach, następnie wróciliśmy do Zakopanego by wjechać kolejką na Gubałówkę. Był też czas wolny na Krupówkach, aby kupić pamiątki dla najbliższych. Trzeci dzień to także kąpiele w wodach Term Chochołowskich. Rankiem ostatniego dnia pożegnaliśmy Zakopane i ruszyliśmy w drogę powrotną. Zatrzymaliśmy się w Częstochowie by zwiedzić klasztor na Jasnej Górze

          • Mistrzynie w Szkołach

          • Blisko 450 dziewczynek z województwa kujawsko-pomorskiego ćwiczyło we Włocławku na niezwykłej lekcji wychowania fizycznego prowadzonej przez Otylię Jędrzejczak i zaproszone przez nią mistrzynie sportu. Wśród nich znalazło się osiem dziewczyn z naszej szkoły. Była to pierwsza tegoroczna odsłona akcji "Mistrzynie w Szkołach".Hala Mistrzów zmieniła się na Halę Mistrzyń.

            „Na naszej lekcji chodzi o to, żeby zachęcić dziewczyny do aktywności fizycznej, żeby powiedzieć im, że te wartości, które są istotne w sporcie, czyli osiąganie celu, szukanie lidera, czy umiejętność podnoszenia się z porażki, także przydają się w życiu. I bez względu na to, jaką drogę wybiorą w życiu, te wartości będą dla nich ważne- mówiła Otylia Jędrzejczak.

            Na zaproszenie złotej medalistki igrzysk w Atenach do Włocławka przyjechały mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro Magdalena Fularczyk-Kozłowska, dwie wielokrotne medalistki największych imprez w short tracku Natalia i Patrycja Maliszewskie, brązowa medalistka Mistrzostw Świata w lekkoatletycznej sztafecie 4x400 metrów Martyna Dąbrowska oraz trzykrotna złota medalistka Igrzysk Paraolimpijskich i wielokrotna mistrzyni świata w pływaniu Joanna Mendak.

            Uczestniczki lekcji ćwiczyły razem z mistrzyniami sportu pod okiem wykwalifikowanej trenerki personalnej Klaudii Koźbiał. Po intensywnej lekcji nadszedł czas na rozmowę i autografy z naszymi mistrzyniami.

          • „Dzień Ziemi”

          • W dniu 8 maja br. obchodziliśmy „Dzień Ziemi”. Z tej okazji klasa V wraz z wychowawczynią panią Ewą Rzycką przygotowała program artystyczny. Z bardzo ciekawej prezentacji multimedialnej, filmu, informacji przedstawianych przez uczniów, jak również wykonanych, jakże żywiołowo, piosenek dowiedzieliśmy się jak bardzo- my ludzie- wpływamy na naszą planetę i jak wiele zależy od naszej postawy i świadomości ekologicznej.

            Podczas uroczystości nastąpiło oficjalne rozstrzygnięcie dwóch konkursów, które były realizowane w ramach projektu„Ekologiczny edukator szkolny - II Edycja 2019".  Konkursy miały charakter rywalizacji międzyklasowych, a prace były oceniane w dwóch kategoriach wiekowych: I- przedszkole, klasa „0”, klasy I- III oraz w II- klasy IV- VIII. Jury w składzie: p. Paweł Śmiłowski p. Irena Dolata i p. Adrianna Luber podjęli się jakże trudnego zadania wyłonienia zwycięzców.

            Oto wyniki:

            Konkurs „Listy do Ziemi”:

            - w I kategorii wiekowej zwyciężyła klasa I, która ujęła jury nie tylko piękną treścią, ale również uroczymi rysunkami przyozdabiającymi list,

            - w II kategorii wiekowej zwyciężyła klasa VI, której uczniowie przygotowali  list przepełniony troską o naszą planetę, wykazali się dużąwrażliwością, a także wiedzą ekologiczną, a ponadto kreatywnością i pomysłowością.

            Konkurs „Jesteśmy EKO- KREATYWNI- drugie życie odpadów”:

            - w I kategorii wiekowej zwyciężyły 3-4 latki z przedszkola, które zaprezentowały wspaniały strój wykonany z makulatury, plastikowej torby na odpady, plastikowych nakrętek oraz rolek z papieru toaletowego,

            - w II kategorii wiekowej zwyciężyła klasa IV, której uczniowie ozdobili ogrodzenie naszej szkoły „doniczkami” z plastikowych butelek, w których zasadzili kwiatki.

            W nagrodę przedszkolaki otrzymały klocki, klasa I gry planszowe, a klasa IV i VI w dniu 26 maja br. pojadą na wycieczkę do Ośrodka Edukacji Ekologicznej „Rysiówka” na półwyspie Potrzymiech.

            Uczniom, wychowawcom i wszystkim zaangażowanym w przygotowanie listów i prac z odpadów serdecznie dziękujemy i gratulujemy.



          • 27 kwietnia dwa patrole reprezentowały 1 Racicką WDH "Tropiciele" w Złazie Chorągwi Kujawsko - Pomorskiej ZHP w Bydgoszczy. W imprezie uczestniczyło około 2,5 tys. harcerzy z całego województwa. Nasza drużyna brała udział w Grze Miejskiej Bydgoszcz Brda i Wszystko Gra i wywalczyła I i II miejsce w kategorii harcerskiej. BRAWO!!! Gratulacje dla druhen i druhów oraz ich opiekunów dla druhny Doroty Charysz i druhny Małgosi Sutor!!!

             

          • 25 kwietnia w CKiS Ziemowit odbył się przegląd wokalny "Nadgoplańskie Nutki". Poziom był bardzo wysoki. Naszą szkołę reprezentowały: Antonina Mytowska, Basia Charysz z kl.3, Zuzia Imańska i Julka Kornacka z kl.4 oraz Zuzia Luber i Natalia Rutkowska z kl.6 BRAWA!!! :) 
            Pierwsze 🎵🏆🥇😊 miejsca wywalczyły: Basia Charysz w kategorii II oraz Zuzia Luber w kategorii III.
            Laureaci konkursu wystąpią podczas "Majówki z Ziemowitem" 4 maja w kruszwickim amfiteatrze przed koncertami zespołów Tabu i Mejk. GRATULACJE!!!

             

          • Religijne sukcesy uczennic kl.VIII

          • Agnieszka Gołdyn i Kinga Bruch zajęły I miejsce w tegorocznej XV edycji Konkursu Biblijnego "Z Ewangelią przez życie", który odbył się 23.03.2019r. w SP w Woli Wapowskiej. W tym roku dziewczęta wykazały się doskonałą znajomością Ewangelii wg św. Łukasza.Gratulacje!!!

             

            2.04.2019r. w Gnieźnie Klaudia Wojtasik została nagrodzona za zajęcie II miejsca  w Archidiecezjalnym Konkursie Fotograficzno-Literackim W mocy "Bożego Ducha", którego organizatorem był Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie pod patronatem Arcybiskupa Wojciecha Polaka Prymasa Polski oraz Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu.

            Konkurs polegał na napisaniu pracy literackiej na temat Ducha Świętego i wykonaniu fotografii spójnej z tekstem literackim. Nasza uczennica napisała wiersz  o owocach Ducha Świętego zatytułowany "Owoce nie z drzewa'. Gratulacje!!!

            Uczennice do konkursu przygotowała Mariola Talaska.

          • Po raz kolejny na stadionie Lecha.

          •    Dnia 13 kwietnia  kibicowaliśmy Lechowi w spotkaniu 30 kolejki Lotto Ekstraklasy. Drużyna z Poznania podejmowała na własnym stadionie Jagiellonię Białystok. Mimo wielu ciekawych akcji z obu stron mecz zakończył się zwycięstwem drużyny z Białegostoku 0:2. Zła pogada oraz słaby wynik meczu nie przeszkodził młodym kibicom z Racic mocno dopingować drużynę Lecha Poznań.

          • W dniu 10 kwietnia br. uczniowie klasy IV i V uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych- „Recykling, jako metoda ochrony środowiska”- prowadzonych w firmie „PLAS-MAR” w Balczewie.  Uczniowie mogli się przekonać, że przetwórstwo tworzyw sztucznych jest nieszkodliwe, przyjazne środowisku naturalnemu i konieczne dla jego ochrony. Poznali także proces obiegu odpadów- od śmieci po wyrób gotowy. Wszyscy otrzymali doniczki- oczywiście wytwarzane z odpadów.

            Zajęcia były częścią realizacji planu działań w ramach projektu „Ekologiczny edukator szkolny - II Edycja 2019".

             

          • 31 marca 2019 roku 12 patroli z naszej drużyny harcerskiej wzięło udział w Grze Miejskiej pt.„ Wielkopolska i Pomorze w granicach odrodzonej Polski”, która odbyła się w inowrocławskich Solankach. Harcerze musieli dotrzeć do wyznaczonych na mapie punktów, odpowiedzieć na pytania dotyczące historii Polski, a także zebrać części układanki od osób przebranych w stroje z początku XX wieku. Zadania wykonywano z ogromnym zaangażowaniem. Patrol, w skład którego wchodziły: Martyna Worek, Julka Łysiak, Zuzanna Luber, Natalka Rutkowska i Nadia Pyszna, wygrał tę rywalizację, zostawiając za sobą inne drużyny z Hufca Inowrocław.

             

            Brawo!

          • XIV Festiwal Piosenki Skautowej za nami. Jesteśmy zwycięzcami we wszystkich kategoriach. Zespół w składzie: Martyna Worek, Natalia Rutkowska, Zuzanna Luber, Nadia Pyszna i Barbara Charysz zajął 1miejsce 🥇🎤❤🎶🥇. W kategorii zuchowej 1 miejsce 🥇❤ zajęła Basia Charysz, w kategorii harcerzy młodszych 1 miejsce 🥇🎤 zajęła Zuzia Luber a 3 miejsce 🥉🎤 zajęła Natalka Rutkowska. Gratulujemy druhenkom!!!🎵